Chairs
-
Saonara PC7310920 Chair
(Chairs - Stationary)Effortlessly blending contemporary and classic elements for a truly timeless look, this chair offers a fresh take on transitional style. A robust silhouette is coupled with skillfully matched leather and faux leather upholstery, while nailhead trim adds a touch of subtle sophistication. Pleasingly plump cushions with jumbo stitching provide exceptional comfort. We’re all in—how about you?
$839.95
$1,429.95
Save $590.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Saonara |
| Type | Stationary |
| Style | Casual |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Amber |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• Body: 25% polyester and 75% PVC • Body: 100% leather |
| Assembly Required | No |
| Ottoman Included | No |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame • Attached back and loose seat cushions • High-resiliency foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Exposed feet and wraparound base with faux wood finish |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 26 inch(es) / 66.04 cm |
| Seat Height | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| Seat Depth | 23 inch(es) / 58.42 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Height | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 81 lb(s) / 36.74 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Height | 36 inch(es) / 91.44 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 84 lb(s) / 38.1 kg |
| Volume | 31 cu. ft. / 0.88 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052940596 |
-
This decidedly modern sofa sleeper proves less is more, bringing simply inviting style to your living room. + More
-
$2,759.95
Save $1,150.00
$1,609.95
DeepWakes PCU6260647 2 Seat Power Reclining Sofa Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Live and lounge luxuriously. This power reclining sofa brings an ultra-stylish flair to your home’s central + More
-
Experience unparalleled comfort with this reclining sectional loveseat. It’s a stylish and invitingly soft + More
-
Effortlessly stylish, indulgently comfortable. This ottoman encourages everyday relaxation with an invitingly + More
-
Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
-
Effortlessly blending contemporary and classic elements for a truly timeless look, this ottoman offers a + More
-
Effortlessly blending contemporary and classic elements for a truly timeless look, this loveseat offers a + More
-
Effortlessly blending contemporary and classic elements for a truly timeless look, this sofa offers a fresh + More
